Homeoffice – wygodne biuro domowe

Coraz więcej osób przechodzi na pracę zdalną, a to z kolei wymaga pewnych zmian w domu. Poniżej znajdują się porady poprawiające wygodę oraz pomagające zadbać o zdrowie w homeoffice.

Stanowisko komputerowe dostosowane do użytkownika

Pandemia koronawirusa wymogła na pracodawcach wprowadzenie częściowej lub całkowitej pracy zdalnej w wielu firmach. Opinie na ten temat są podzielone, ale nie ulega wątpliwości, że wiele osób pracuje z domu. Dobrze jest zapewnić sobie pełen komfort, którego nigdy nie uświadczy się w oficjalnym biurze. Od czego należy zacząć?

Umiejscowienie stanowiska pracy

W tym zakresie niektórzy pracownicy mają ograniczone pole manewru, ale stanowisko pracy zawsze powinno znaleźć się w miejscu stosunkowo ustronnym i spokojnym. Na czas wykonywania swoich obowiązków przy komputerze dobrze jest całkowicie odciąć się od świata, aby nic nie rozpraszało uwagi. Praca w hałasie (jak chociażby dźwięki toczącego się w domu życia) sprawiają, że czas spędzony przy komputerze jest znacznie bardziej męczący, szczególnie jeśli wykonywany zawód wymaga dużego skupienia.

Dobrym pomysłem jest tu wydzielenie pokoju na osobne biuro, aby praca mogła toczyć się za zamkniętymi drzwiami. Oczywiście nie każdy ma taką możliwość. Alternatywą jest wybranie najspokojniejszego zakątka mieszkania, w którym można ustawić biurko, fotel oraz podłączyć niezbędne narzędzia.

Oświetlenie

Wybierając miejsce pracy dobrze jest zwrócić uwagę na naturalne światło wpadające przez okna. Okno nie powinno znaleźć się przed ani za osobą pracującą, jeśli nie ma możliwości jego zasłonięcia. Światło świecące w oczy lub odbijające się od monitora jest bardzo męczące dla oczu, przez co monitor najlepiej jest ustawić prostopadle do źródła światła.

Z kolei jeśli okno zostało zasłonięte, może powstać konieczność użycia dodatkowego oświetlenia w postaci lampy stojącej lub przynajmniej biurowej. W zaciemnionych pomieszczeniach monitor nigdy nie powinien być jedynym źródłem światła.

Ergonomia stanowiska pracy

Kiedy miejsce zostało już wybrane przychodzi pora na ustawienie biurka oraz fotela. Tutaj nie ma miejsca dla standardowych stołów, toaletek używanych w roli biurka na laptopa czy krzeseł lub foteli salonowych.

Stanowisko komputerowe powinno być wygodne i musi pozwolić na wielogodzinną pracę bez zmęczenia. Niewłaściwe dopasowanie mebli może skutkować bólem głowy, problemami z kręgosłupem czy powstaniem zespołu cieśni nadgarstka.

Dobrze sprawdzą się tutaj biurka komputerowe. Podstawowe modele można kupić już za 200 złotych. Chcąc zapewnić sobie większą wygodę oraz przestrzeń do pracy można rozważyć droższą alternatywę w postaci biurek gamingowych. Są one solidne, często mają regulowaną wysokość i zapewniają dużo wolnego miejsca na blacie. Gwarantują również podpórkę na telefon, kubek z napojem oraz uchwyt na słuchawki.

Drugą kwestią jest fotel, który powinien być dobrze wyprofilowany, płynnie się obracać oraz jeździć na kółkach. Tutaj regulacja wysokości jest standardem dostępnym w niemal każdym modelu.

Te dwa meble pozwolą dopasować stanowisko do konkretnego użytkownika, odciążając w znacznym stopniu nogi, kręgosłup oraz ręce, co przełoży się na mniejsze zmęczenie, lepsze wyniki pracy oraz przede wszystkim – zadba o zdrowie.

Zestaw komputerowy niezbędny w homeoffice

Tutaj wszystko zależy od charakteru pracy, pracodawcy oraz preferencji pracownika. Niektóre firmy oferują swoim pracownikom laptopy z całym niezbędnym wyposażeniem (mysz, słuchawki i mikrofon) na okres pracy zdalnej.

W obecnych czasach zdecydowana większość osób ma w domu komputer stacjonarny lub laptopa. W takim przypadku wystarczy poprawnie je ustawić na biurku, aby zapewnić sobie maksimum wygody. Najważniejsze jest zastosowanie się do trzech zasad:
– nogi powinny być zgięte w kolanach pod kątem prostym i opadać prostopadle względem podłogi
– ręce (głównie dotyczy to łokci) nie mogą wisieć bezwiednie. Muszą być oparte na biurku, aby nie nadwyrężać ramion, barków, karku i kręgosłupa
– wzrok pracownika siedzącego prosto na fotelu powinien znaleźć się na wysokości środka ekranu (opcjonalnie nieco wyżej, ale pod żadnym pozorem niżej)

W przypadku osób, które samodzielnie muszą zadbać o zestaw komputerowy, a nie mają takiego w domu sytuacja na szczęście również nie jest dramatyczna. Urządzenia dostępne w sklepach z łatwością podołają pracy wymagającej użycia przeglądarki internetowej, programów pokroju Worda i Excela czy połączenia się z systemem call center. Można zdecydować się na laptopy lub komputery stacjonarne. Jaka jest różnica?

Laptopy są nieznacznie droższe, ale są poręczniejsze i zajmują mniej miejsca. Do wygodnej pracy niezbędna będzie do nich osobna myszka komputerowa oraz słuchawki z mikrofonem (o ile wykonywana praca tego wymaga). Ich wadą jest mały ekran i znacznie mniej mniej wygodna klawiatura. Przyzwoity laptop do pracy biurowej to wydatek około 2000 zł.

Drugą opcją są komputery stacjonarne. Są tańsze i wygodniejsze przy wielogodzinnych sesjach, ale wymagają dodatkowych komponentów względem laptopów. Oprócz myszy i słuchawek z mikrofonem użytkownik musi zadbać także o monitor oraz klawiaturę. Daje to możliwość pełnego dostosowania stanowiska pracy do swoich potrzeb. Większy monitor poprawia wygodę pracy, a możliwość zakupu osobnej klawiatury sprawia, że wybrany egzemplarz będzie zdecydowanie przyjaźniejszy dla nadgarstków. Sam komputer można kupić za około 1500 zł, a monitor nawet do 300 zł. Całość pozwala zaoszczędzić do kilkuset złotych względem laptopów.

Aspekty dodatkowe w homeoffice

Powyższe elementy pomagają zadbać o wygodę fizyczną oraz zdrowie. Ale w homeoffice można posunąć się o krok dalej i w pełni spersonalizować domowe biuro. Przyjemnymi dodatkami pomagającymi się zrelaksować są wszelkiego rodzaju rośliny doniczkowe znajdujące się na biurku lub w zasięgu wzroku.

Jeśli charakter pracy na to pozwala, to interesującym rozwiązaniem jest puszczenie cichej muzyki. Przyjemne melodie nie tylko poprawiają nastrój, ale pomagają również zagłuszyć dźwięki dobiegające z otoczenia.

Jeśli pracownikowi zależy na pełnym skupieniu, to warto zadbać, aby za monitorem znalazła się pusta, biała ściana. Dzięki temu uwaga nie będzie rozpraszana przez żaden ruch czy głębię widzianego obrazu.