Cloud PC prosto z rąk producenta znanych na całym świecie „Okienek 10”

Cloud PC to usługa, którą Microsoft planuje uruchomić latem tego roku. Na chwilę obecną nie są to jeszcze 100 procentowo potwierdzona medialne doniesienia, ale jak wiadomo, „Gigant z Redmond” potrafi zaskakiwać. O tym, że coś musi być na rzecz, świadczy fakt udostępnionego w sieci — wsparcia technicznego dla tego produktu. Aktualnie strona źródłowa projektu jest niedostępna (wyłączona z eksploatacji, inaczej zdjęta).

CZYM JEST CLOUD PC OD MICROSOFTU?

Cloud PC jest świadczoną oraz udostępnioną usługą chmury obliczeniowej dla użytkowników w cyberprzestrzeni. W najbliższej przyszłości  opracowywane narzędzie ma stać się pełnoprawnym składnikiem systemu Windows 10. Oprogramowanie w pierwotnej koncepcji jego twórcy ma bazować na innej istniejącej już usługę o nazwie „Windows Virtual Desktop Microsoft” oraz „Microsoft Graph”.

Wyjaśnijmy sobie krótko, czym są przedstawione narzędzia.

1. Virtual Desktop Microsoft


W dużym uproszczeniu jest to uruchomione na komputerze oprogramowanie jako środowisko programistyczne emulujące, czyli zastępujące fizyczny sprzęt komputerowy potrzebny do:
– przeprowadzania emulacji (wirtualizacji) wykorzystywanej do całkowicie bezpiecznego i kontrolowanego uruchamiania innych aplikacji
– tworzenia predefiniowanych warunków laboratoryjny do przetestowania scenariuszy zachowania się oprogramowania na zaatakowanym komputerze
– uruchamiania, a także testowania innych systemów operacyjnych pochodzących od innych producentów

2. Microsoft Graph


Oprogramowanie tego typu jest narzędziem sieciowym opierającym się na interfejsach API platformy Microsoft 365. Omawiane narzędzie umożliwia m.in. programistom integrację ich usług z produktami firmy Microsoft (Windows, Microsoft 365, Windows Azure). Jednym zdaniem: „jest to software łączące w sobie wiele zintegrowanych rozwiązań w postaci usług i urządzeń w jedno środowisko uruchomieniowe (ekosystem) „.

Windows Virtual Desktop Microsoft- ODPŁATNIE CZY ZA DARMO?

Niestety, ale samo narzędzie nie będzie oferowane bezpłatne, gdyż jak zapowiedział sam Microsoft: ” Cloud PC” nie będzie darmowym rozwiązaniem”. Chmura sieciowa przetwarzające dane w czasie rzeczywistym ma być dostępna za wybraniem i opłaceniem jednego z kilku planów abonamentowych, które oprócz cen będą różnić się pomiędzy sobą funkcjonalnością.

*******************************************
Na więcej szczegółów dot. nowej usługi oraz jej cennika trzeba jeszcze trochę poczekać. Wkrótce Microsoft powinien uchylić rąbka tajemnicy na najbliższej zaplanowanej konferencji prasowej.